Szkoła Podstawowa im. K.K. Baczyńskiego - Pracownia komputerowa
 

 

 

Pracownia komputerowa

MacOs Basilisk Pracownie Biblioteka Powrót

 

 


Pracownia komputerowa - jej historia


Był rok szkolny 1985/86.

Tak wyglądał pierwszy mikrokomputer w naszej szkole - rok 1986

Nikt nie przypuszczał, że Szkoła Podstawowa w Dobczycach otrzyma "komputer". Kiedy osobiście odbierałem to małe pudełko - przechodnie w Warszawie dopytywali gdzie go kupiłem i ile kosztował. Mieliśmy komputer. Mimo, że dziś niewiele osób może pamięta to magiczne "pudełko" - był to czas kiedy spora grupa uczniów fascynowała się dziś już zabytkowym sprzętem. Fascynacja nie polegała jedynie na ładowaniu nowych gier i prześciganiu się, która konfiguracja jest lepsza, ale przede wszystkim na zaprogramowaniu i "zmuszeniu" do wykonywania tych jakże prostych programów. Niektórzy z tych uczniów z tamtych lat są dziś informatykami. Takie sentymentalne wspomnienia są potrzebne, aby stwierdzić czasami, że nie tylko sprzęt jest najważniejszy...

Pracownia z komputerami Commodore 64

W miarę upływu lat należało jednak unowocześniać sprzęt oraz stworzyć pracownię "z prawdziwego zdarzenia" na miarę środków finansowych jakie posiadała ówczesna szkoła. Przy pomocy Komitetu Rodzicielskiego zakupiono 6 mikrokomputerów Commodore 64 oraz pierwszą drukarkę. Niestety w niedługim czasie okazało się, że oprogramowanie edukacyjne oraz wykorzystanie poważniejszych programów na tym sprzęcie nie jest możliwe.

Na przełomie roku 1991/92 nastąpiło większe zainteresowanie modernizacją pracowni komputerowej ówczesnych władz samorządowych i dzięki temu oraz staraniom dyrekcji szkoły zakupiono 7 komputerów klasy PC. 6 z nich to do dziś działające "maszyny" Olivetti z procesorem 80286, oraz jeden komputer 80386SX. W miarę środków finansowych następowało unowocześnienie pracowni w coraz to lepszy sprzęt. Pod koniec roku 1997 w pracowni było już 5 komputerów z procesorami od Pentium 100 Mhz do 200 Mhz MMX. Pracownia przybierała bardzo nowoczesny kształt: zakupiono nowoczesne biurka oraz fotele, wykonano instalację zgodnie z wymogami BHP. Nie wiedząc jeszcze o projekcie ministerialnym - "Pracownia internetowa w każdej gminie" dołożono wszelkich starań, aby pracownia była nowoczesna oraz by młodzież mogła uzyskać choćby podstawową wiedzę z zakresu obsługi komputera. Naszej pracowni nie powstydziłyby się placówki organizujące wszelkiego rodzaju kursy i szkolenia.

W 1998 roku szkoła została zgłoszona do projektu ministerialnego /wspomnianego wcześniej/ i w grudniu 1998 roku została wyposażona w sprzęt Apple z dostępem do Internetu. Jak będzie wyglądała pracownia w obecnie przygotowywanej reformie oświaty? Jakie będzie zainteresowanie nowo wybranej władzy samorządowej problemami szkoły a tym samym pracowni? Jaki będzie dalszy rozwój i inwestowanie w nowoczesne środki? - czas pokaże...

Nasze iMac'i - rok 1998


Teraźniejszość pracowni komputerowej

Tekst powyższy od akapitu "W 1998 roku..." - stał się niestety już historią - pracowni Apple już nie ma w naszej szkole. Powód?  Włamanie! Pozostał sentyment i żal... Możemy jedynie używać emulatora dla przypomnienia młodzieży jak się pracowało na "jabłuszkach".

Nasza obecna pracownia odzyskana dzięki środkom uzyskanym z ubezpieczenia jest wyposażona w komputery PC.

Kliknij - zobacz w pełnej rozdzielczości... Kliknij - zobacz w pełnej rozdzielczości...
Pani dyrektor hospituje lekcje informatyki Nauczyciele w pracowni - udają zapracowanych (:
Kliknij - zobacz w pełnej rozdzielczości... Kliknij - zobacz w pełnej rozdzielczości...
Ale niektórzy z nich dobrze się bawią Korzystanie z Internetu jest łatwiejsze przy stałym łączu

Prace uczniów - Exlibris

sp_dobczyce@interia.pl
sp_dobczyce@edu.apple.pl

 
 

© 2003 - Stanisław Malara - Wszelkie prawa zastrzeżone - kopiowanie bez zgody autora zabronione